KONSULTACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ REGULACJI EMOCJI/TERAPIA SELF-REG

 

 

Zaburzenia regulacji emocji

Czym jest metoda Self-Reg i samoregulacja? 

Self-Reg jest to metoda samoregulacji Shankera (z angielskiego “Self-regulation” oznacza “samoregulację”) 

Self-Reg jest kompleksową metodą zarządzania stresem i negatywnymi emocjami, mającą na celu naukę skutecznego radzenia sobie z trudnościami oraz ich zapobieganiem. Centralnym elementem metody Self-Reg jest samoregulacja, która w przypadku dzieci jest wspomagana przez dorosłego opiekuna. Samoregulacja polega na przywróceniu optymalnego stanu pobudzenia, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie wyzwaniami życiowymi.

 

Jak wygląda konsultacja Self-Reg i terapia?

 

Terapeuta podczas konsultacji uczy dziecko/rodzica zauważać stres (odczytywać sygnały stresu) w obszarze biologicznym, emocjonalnym, poznawczym, społecznym i prospołecznym. Skupia się na rozpoznaniu, co jest przyczyną przeżywania, by zrozumieć istotę reakcji, identyfikację źródeł stresu. Dokładna rozmowa z opiekunami (czasem nawet opiekunami w przedszkolu/szkole)  umożliwia zagłębianie się w kolejne sfery oddziaływujące na dziecko. 

Po dokładnym zidentyfikowaniu źródeł stresu, podejmujemy wysiłki w celu ich redukcji. Czasem praca ta polega na zmianie nawyków, poszukiwaniu konkretnych rozwiązań. Może to obejmować otwarte rozmowy z dzieckiem na temat jego emocji, umocnienie poczucia własnej wartości oraz zdolności radzenia sobie. 

Dążymy do stworzenia otoczenia, w którym dziecko czuje się wsparte i zrozumiane, co pomaga w łagodzeniu negatywnych skutków stresu.

Terapeuta uczy opiekunów jak wspierać dziecko w budowaniu samoświadomości. Kluczowy bowiem w rozwijaniu tych umiejętności jest rodzic, który stanowi przykład w nazywaniu procesów zachodzących w umyśle, opisywaniu ich.  W ten sposób, po pewnym czasie, te mechanizmy stają się naturalną częścią wewnętrznej struktury dziecka. 

Rozmowy o emocjach stanowią nieodzowny element tego procesu, umożliwiając dziecku stopniowe odkrywanie i kontrolowanie swoich reakcji emocjonalnych.

Ostatnim etapem w pracy dotyczącej regulacji emocji jest pomoc dziecku w stworzeniu własnej strategii samoregulacji.

Specjaliści: dr Jagoda Sikora 

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod 793 533 003 

lub skontaktuj się poprzez e-mail: rejestracja@kontinuum.pl