Terapia ręki w Katowicach

 

 

Terapia ręki

Terapia ręki – na czym polega?

Niewłaściwy rozwój zdolności motorycznych często negatywnie wpływa na rozwój zdolności manualnych rąk. Terapia ręki skupia się głównie na usprawnianiu precyzyjnych ruchów dłoni, palców i nadgarstków, co stanowi kluczowy element rozwoju dziecka. Terapeuci dostosowują ćwiczenia indywidualnie, uwzględniając potrzeby każdego malucha. Przed przystąpieniem do terapii zawsze przeprowadzana jest diagnoza, koncentrująca się na identyfikacji trudności, z jakimi dziecko się boryka.

Podejście całościowe do terapii ręki obejmuje poprawę ruchomości łopatek i stawów kończyn górnych oraz normalizację napięcia mięśniowego. W zależności od konkretnych zaburzeń, terapia może koncentrować się na wzmocnieniu siły mięśniowej kończyn górnych, stymulacji czucia powierzchniowego lub głębokiego, doskonaleniu umiejętności chwytu, poprawie kontroli wzrokowo-ruchowej oraz harmonizacji pracy obu rąk. Ostatecznym celem terapii jest osiągnięcie sprawności grafomotorycznej – umiejętności manualnych podczas pisania i rysowania.

Należy zaznaczyć, że terapia ręki to nie wyłącznie ćwiczenia dla dłoni i palców, lecz także kompleksowe treningi dla całego ciała. Właściwe funkcjonowanie ręki zależy od współdziałania jej elementów: kości, stawów i mięśni. Dlatego ważne jest, aby terapia traktowała rękę jako całość, rozwijając jednocześnie świadomość ciała.

Terapia małej motoryki ręki u dziecka musi być dobrze przemyślana i wszechstronna. To proces wymagający czasu i zaangażowania, nie ogranicza się jedynie do zabaw z masą plastyczną, czy szlaczkami w zeszytach. Praca nad umiejętnościami manualnymi to wieloetapowy proces, gdzie praca przy narzędziu piszącym stanowi tylko ostatni etap.

Dla kogo przeznaczona jest terapia?

Terapia małej motoryki dłoni dedykowana jest przede wszystkim dzieciom, u których zaobserwowano:

  • trudności w wykonywaniu czynności manualnych, takich jak sznurowanie, zapinanie guzików, nawlekanie koralików czy układanie drobnych przedmiotów.
  • problem z grafomotoryką, manifestujące się przez niedokładne kreślenie szlaczków, niechęć do rysowania, wycinania czy lepienia, a także niechlujne rysunki.
  • nieregularny kształt liter, pismo wychodzące poza linie, trudności z utrzymaniem stałego tempa pisania czy odpowiednimi odstępami między literami.
  • brak koordynacji ruchowej, niezdarność w ruchach, trudności z równowagą
    i zachowaniem nieprawidłowej postawy podczas pracy przy stole.
  • napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych oraz barków – trzymanie narzędzia piszącego zbyt mocno lub zbyt lekko, niewłaściwy chwyt.
  • niedostosowane tempo ruchów do wykonywanych zadań.

Rozpoznanie wymienionych objawów i odpowiednie zastosowanie metod terapeutycznych stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu w terapii. Wszystkie działania podejmowane w trakcie terapii są dostosowane do poziomu manualnych umiejętności dziecka oraz jego poziomu poznawczego. Sesje terapeutyczne opierają się na formie zabawy, co czyni je zarówno interesującymi, jak i skutecznymi.

Terapia ręki w Katowicach – zapraszamy!

Nasza specjalistyczna terapia ręki może być kluczem do poprawy tych umiejętności. W Centrum Terapii Kontinuum w Katowicach oferujemy indywidualnie dostosowane sesje terapii ręki, które pomagają dzieciom w rozwijaniu koordynacji, siły i precyzji ruchów.

Nasi terapeuci to doświadczeni specjaliści, którzy stosują innowacyjne metody i techniki pracy, aby wspierać Twoje dziecko w osiąganiu jego pełnego potencjału. Terapia ręki nie tylko poprawia umiejętności manualne, ale także wzmacnia pewność siebie dziecka i jego zdolność do samodzielnego działania.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojemu dziecku.

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod 793 533 003 

lub skontaktuj się poprzez e-mail: rejestracja@kontinuum.pl