mgr Justyna Lipka

mgr Justyna Lipka

Justyna Lipka jest psycholożką i seksuolożką. W 2019 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doświadczenie zdobywała m.in. na oddziale dziennym psychogeriatrycznym w NZOZ MEDICAN w Katowicach, Bielskim Centrum Psychiatrii. W 2024 roku ukończyła Seksuologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Odbyła staż kliniczny w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie. Od 2020 roku studiuje w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest pracowniczką  badawczo-dydaktyczną Instytutu Psychologii UŚ, prowadzi zajęcia również na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach i na Uniwersytecie WSB Merito.

Realizuje zainteresowania naukowe związane z psychologiczną pracą z filmem, prowadząc prelekcje i warsztaty dotyczące popularyzacji psychologii. Jako prelegentka uczestniczy m.in. w wydarzeniach z cyklu „Filmowe spotkania z psychologią”, organizowanego przez Kino Światowid w Katowicach. Jako psycholożkę-seksuolożkę interesują ją oddziaływania, w tym psychoedukacja, związane ze stresem mniejszościowym. Współprowadziła warsztaty psychologicznej pracy z filmem podczas obu edycji Kongresu Kobiet Queer Lesbikon (2023, 2024), organizowanego przez Stowarzyszenie Tęczówka w Katowicach dla społeczności queerowych kobiet.

Stale aktualizuje wiedzę, uczestnicząc w warsztatach, szkoleniach, webinarach, w tym dotyczących diagnozy i wsparcia osób w spektrum autyzmu oraz osób transpłciowych i doświadczających stresu mniejszościowego, m.in. „ASD – funkcjonowanie, diagnoza, terapia" (Neuroverse), „Dysforia płciowa” (Centrum CBT), „Jak pracować terapeutycznie w obszarze seksualności z osobami w spektrum autyzmu?” (Centrum Terapii Dialog). Regularnie bierze czynny udział w międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. 18th European Congress Of Psychology 2023, 33rd International Congress of Psychology 2024). Jako słuchaczka poszukuje wykładów i paneli poświęconych pracy z osobami LGBTQ+ i seksuologii klinicznej (”How Worldviews Matter in Clinical Supervision”, „Exploring the Intersection: Understanding the Psychological Landscape of LGBTQ+ Muslims”, „Sexual dysfunctions and sexual pain disorders in the ICD-11: teaching new perspectives”).

W pracy ważny jest dla niej indywidualny świat przeżyć, różnorodność doświadczeń, jaką osoby wnoszą do relacji, z uwzględnieniem kontekstu społeczno-ekonomicznego codziennego funkcjonowania.

INFORMACJE

  • W Centrum Kontinuum:
  • psycholożka, seksuolożka