Psychologia dziecięca Katowice
Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?
Obszary, którymi zajmuje się psycholog dziecięcy to:
- nadmierne i długotrwałe rozdrażnienie,
- trudności w skupieniu się na zabawie lub nauce,
- kłopoty ze snem – bezsenność lub przeciwnie – nadmierna senność,
- przeżywanie dużego stresu lub nadmiernego niepokoju,
- nadwrażliwość na bodźce,
- zaburzenia łaknienia; brak apetytu lub nadmierne objadanie się,
- zmiany zachowania, często występujące na skutek dużych zmian życiowych (przeprowadzka, narodziny rodzeństwa, rozstanie rodziców itp.),
- trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami,
- agresja,
- przeżycie bardzo silnego stresu, np. śmierć bliskiej osoby,
- masturbacja dziecięca,
- spektrum zaburzeń autystycznych (ASD),
- traumy.
Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?
Pierwsza konsultacja odbywa się z rodzicami bez obecności dziecka. Jeżeli posiadają państwo dokumenty takie jak na przykład opinie ze szkoły/przedszkola to warto je ze sobą zabrać.
W jakim wieku dziecko może iść do psychologa?
W Centrum Terapii Kontinuum w Katowicach oferujemy konsultację u psychologia dziecięcego dla dzieci już od 3 roku życia. W sprawie młodszych dzieci oferujemy psychoedukację dla rodziców.
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog to absolwent studiów magisterskich na kierunku psychologia. Przedmiotem jego zainteresowań jest psychika ludzka – zarówno jej zaburzenia i choroby, jak i działania profilaktyczne mające na celu zachowanie zdrowia psychicznego, zanim dojdzie do zaburzenia.
Działalność zawodowa psychologa jest wszechstronna – obejmuje oświatę, medycynę, sport, wymiar sprawiedliwości i organy ścigania, różnego rodzaju organizacje, zakłady pracy, aż w końcu reklamę i marketing. Zawód psychologa zalicza się do zawodów zaufania publicznego. Oznacza to, że jest profesją polegającą na wykonywaniu swojej pracy w trosce o nawiązanie jak najlepszej relacji z odbiorcą swoich usług.
Z uwagi na szczególny charakter swojej pracy zobowiązuje się do działania zgodnie z normami etyki zawodowej. Psycholog może udzielić wszechstronnego wsparcia zarówno osobie poszukującej jedynie porady, jak i osobie świadomej tego, że dotknęły ją poważniejsze problemy natury psychicznej. Rozmowa z psychologiem jest odpowiednim rozwiązaniem tak naprawdę dla każdego.
Konsultacja psychologiczna dla dzieci – z czym warto się zgłosić?
Do psychologa dziecięcego rodzice mogą zgłosić się z problemami swojego dziecka związanymi z kwestiami szkolnymi, rodzinnych relacji, rozwojowych, adaptacyjnych, społecznych, emocjonalnych czy też z problemami związanymi z codziennym funkcjonowaniem dziecka i jego ogólnym stanem emocjonalnym. Pomoc psychologa dziecięcego często przybiera formę krótkoterminową, opierającą się na kilku spotkaniach mających na celu postawienie diagnozy i wydanie opinii, przeprowadzenie testów psychologicznych lub organizację warsztatów rozwijających umiejętności, takie jak radzenie sobie z emocjami. Może to również być pierwszy krok do dalszego leczenia specjalistycznego lub terapii psychologicznej. Psycholog dziecięcy może również posiadać specjalistyczne szkolenie w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży, uzyskując kwalifikacje do prowadzenia bardziej złożonych interwencji terapeutycznych.
Czym się różni psycholog od pedagoga?
Psycholog skupia się na rozwoju psychicznym dziecka, obserwując jego zachowania i ich wpływ na stosunek dziecka do otoczenia. Poszukuje źródeł i przyczyn danego zachowania, może także pomóc w zrozumieniu pewnych procesów lub, jeśli istnieje taka potrzeba może także pomóc w ich zmianie i wypracowaniu nowych metod radzenia sobie.
Pedagog skupia się głównie na problemach wychowawczych, diagnozuje indywidualne potrzeby dzieci – zarówno edukacyjne, jak i rozwojowe. Wspiera wszechstronny rozwój dziecka i jego uczenie się, stara się pomóc w minimalizowaniu skutków zaburzeń rozwojowych i/lub stara się im zapobiegać. Mogą to być problemy takie jak dysleksja, dysortografia, trudności w nauce.
Specjaliści: mgr Aleksandra Paruzel-Czech, dr Jagoda Sikora, mgr Justyna Kopic, mgr Michalina Huras-Łuczyńska, mgr Alicja Krupińska, dr Ida Szwed, mgr Piotr Strzelczyk, mgr Małgorzata Halkiewicz, mgr Aleksandra Marczak, mgr Magdalena Berek-Zamorska, mgr Katarzyna Świeca, mgr Aleksandra Łabowska-Chowaniec, mgr Klaudia Kapłon-Szmida, dr Karolina Skop